Free-hallitus pohti edunvalvontaa ja uutta verkkoluetteloa 19.10.2009
Freelance-yhdistyksen hallituksen kokousti 24. syyskuuta. Seuraavassa katsaus kokouksessa käsiteltyihin asioihin.
Edunvalvonta-asioiden osalta todettiin mm:
- että Sanoma Newsin tapauksen markkinaoikeuskäsittelyyn on tulossa ratkaisu vielä tämän syksyn aikana. Prosessi on menossa valmisteluistuntoon 21. lokakuuta.
- Sfj:n hallituksen työryhmä valmistelee veroilmoituksen liitteeksi kaavailtavaa, tulonhankkimiskulujen sisältöä ja perusteluja verovirkailijoille avaavaa paperia.
- freelance-toimittajien työstä keväällä tehdyn työmarkkinatutkimuksen lopullinen raportti julkaistaan nyt lokakuussa.
Sfj:n hallituksen puheenjohtaja Tanja Mikkola kävi syyskuun puolivälissä puhumassa Työ- ja elinkeinoministeriön järjestämässä seminaarissa freelancereiden työttömyys- ja sosiaaliturvan puutteista, verotuksesta sekä tekijänoikeusasioista.
Pohjoismaisten freelance-journalistien yhteistyön koordinointivuorossa on tästä syksystä eteenpäin kahden vuoden ajan Suomi, ja yhteistyön yhteyshenkilönä toimii Heikki Jokinen. Marraskuussa järjestetään Tukholmassa pohjoismaisten freelance-hallitusten yhteinen, minitopmöten nimellä kulkeva kokous, johon Suomesta matkaavat ainakin Heikki Jokinen, Mia Sivula ja Tanja Mikkola.
Sähköisen free-luettelon käytännön toteuttamista suunnitellaan nk. “nörttiryhmässä”, ja ensimmäistä harjoitusversiota luettelosta tähdätään parahiksi jouluksi.
Todettiin, että Adultan kanssa yhdessä järjestettävän, ESR:n rahoittaman Creada Free -yrittäjyyskoulutuksen on aloittanut 17 free-journalistia. Syksyllä järjestetään vielä ainakin Free-työtä eläkkeellä tai työttömänä? - sekä Mitä on olla free -koulutustilaisuudet, joista edellämainittu Helsingissä ja jälkimmäinen Tampereella.